Kitabın ön sözünü kaleme alan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Bu kitabın tüm yargı çalışanlarına, bu alanda öğrenim gören öğrencilere ve diğer ilgililere faydalı olmasını diliyorum.” dedi.

Adalet Bakanlığı’nın yargı çalışanları ve paydaşları için hizmete sunduğu UYAP’tan, en geniş şekilde yararlanılması amaçlanan kitabın hazırlık aşamasında, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü bünyesinde uzman personellerden oluşan bir komisyon kuruldu. Komisyon, çok fazla bilgi ve ekran bulunan UYAP Bilişim Sisteminde tüm yargı çalışanlarının ve paydaşlarının öğrenmesi gereken hususları titizlikle inceleyerek UYAP Bilişim Sistemi Kitap İzlencesi oluşturdu. Ardından da bu izlence rehberliğiyle 660 sayfa ve 17 üniteden oluşan ‘UYAP Bilişim Sistemi’ kitabı hazırlandı. Kitabın ilk 6 ünitesinde UYAP hakkında detaylı bilgilere yer verilirken, diğer ünitelerinde ise sistemde yer alan modüller görsellerle desteklenerek anlatıldı. Ünite sonlarında yer alan değerlendirme soruları ile de anlatılan konuların pekiştirilmesi hedeflendi. UYAP Bilişim Sistemi’nin ayrıntılı olarak anlatıldığı kitap, bu sistemden yararlanmak isteyen tüm kurum, kuruluş, öğretmen, öğrenci, avukat, vatandaş, vb. ilgililerin kullanımına sunuldu.

KAMU HİZMETLERİNİN DAHA ETKİN VE VERİMLİ SUNULMASI İÇİN

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ‘UYAP Bilişim Sistemi’ kitabının ön sözünde, kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulması, devlet kurumlarının güncel değişim ve gelişime ayak uydurmasıyla doğrudan ilişkili olduğunu belirtti. Teknolojik gelişmelerle birlikte özellikle devletin en temel sorumluluğu olan adalet hizmetlerinin hızlı, güvenilir, erişilebilir, şeffaf ve işlevsel hale geldiğine dikkat çeken Bakan Gül, şunları söyledi:

“Reformlar uygulanırsa hayat bulur. Her zaman dile getirdiğimiz ‘Geç gelen adalet, adalet değildir’ anlayışı ise adalet hizmetlerinin erişilebilir olması ve hızlandırılmasıyla somut bir yaklaşıma dönüşür, ete kemiğe bürünür. Bu husus yargı faaliyeti açısından Anayasa’mızın 141. maddesinde ‘Davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılması, yargının görevidir’ şeklinde hükme bağlanmıştır. Öte yandan Yargı Reformu Strateji Belgesinde de ‘Güven Veren ve Erişilebilir Bir Adalet Sistemi’ ana hedef olarak belirtilmiştir. Bakanlığımız adalet hizmetlerinde dijital teknolojilerin kullanılmasını sağlamak amacıyla e-adalet sistemini oluşturan UYAP Bilişim Sistemi’nin temellerini 1999 yılında atmıştır. Bilgi İşlem Genel Müdürlüğümüz ve paydaş kurumlarla birlikte yürütülen sistemin temel amacı; daha hızlı, daha güvenilir, daha ekonomik ve daha şeffaf adalet hizmetini hukuk sistemimize kazandırmaktır.”

BAKAN GÜL’DEN KATKI KOYAN HERKESE TEŞEKKÜR

UYAP’ın, Adalet Bakanlığına bağlı ve ilgili kurumları kapsayan bütünleşik bir sistem olduğunu anımsatan Bakan Gül, “Bu kitap bilgi güvenliği sistemi, diğer kurum ve kuruluşlarla yapılan entegrasyonları, uzaktan eğitim sistemi, ses ve görüntü bilişim sistemi gibi sistemler ile her birimin kendi faaliyet alanına göre işletimde olan modüller ve bu modüllerde yer alan ekranlar hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmıştır. E-dönüşüm sürecinde büyük fedakarlıkla gece gündüz görev yaparak bu sürecin e-adalet ayağını oluşturan, yürüten, denetleyen, rehberlik yatan her unvandaki çalışma arkadaşlarımıza katkıları nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Bu kitabın tüm yargı çalışanlarına, bu alanda öğrenim gören öğrencilere ve diğer ilgililere faydalı olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kitaba aşağıdaki adresten ulaşılabilir:

https://bigm.adalet.gov.tr/kitap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz